راهنمای ایجاد فرم آنلاین در وب‌سایت

راهنمای ایجاد فرم آنلاین در وب‌سایت

۰۸ دی ۱۳۹۷ | ۱۵:۱۵ کد خبر: ۴۰ وبلاگ
تعداد بازدید:۲۹۳۳۹
با رعایت این موارد، یک فرم ساده طراحی کنید که کاربران بتوانند به‌راحتی آن را پرکرده و اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار دهند.

پر کردن فرم چه به صورت آنلاین و چه مکتوب معمولاً امری کسالت‌آور محسوب می‌شود، اما خوب یا بد این نحوه از جمع‌آوری اطلاعات ضروری و حیاتی است. فرم‌های آنلاین اغلب از سوی مدیران سایت‌ها طراحی می‌شوند تا بتوانند با مشتریان و مخاطبین خود در زمینه‌هایی چون ارسال اطلاعات محصولات و قیمت آن‌ها، گرفتن بازخورد کاربران و... ارتباط داشته باشند؛ اما چه مواردی را باید در نظر گرفت تا بتوان یک فرم خوب طراحی کرد تا پر کردن آن برای کاربران آسان و راحت باشد و اطلاعات مفید از آن‌ها به دست آید.
یک ابزار طراحی سایت حرفه ای همچون epage، ویژگی طراحی فرم را در فهرست ویژگی‌های خود قرار می‌دهد تا بدین ترتیب بتواند به تمام نیازهای مخاطبین و مشتریان خود پاسخ دهد.


نخست دریابید که چه چیز کاربرد ندارد


گاهی اوقات بررسی اینکه چه کار نباید انجام دهید، یک نقطه شروع مناسب است. با یک جست‌وجوی ساده می‌توانید فرم‌هایی که طراحی‌های نامناسب دارند را در اینترنت پیدا کنید و سپس روش متضاد آن را به کار بندید.


زبان مشخص داشته باشید


اگر می‌خواهید مشتری فرم آنلاین را با موفقیت پر کند، مطمئن شوید که نسبت به آن ابهام نداشته باشد. برای هر اطلاعاتی که درخواست می‌کنید مطمئن شوید که روش تفسیر متفاوتی ندارد. البته نمی‌توانید روشی که مردم فکر می‌کنند را کنترل کنید اما با استفاده از یک زبان مشخص، مختصر و ساده، می‌توانید از اشتباهات ارتباطی پرهیز کنید.


با ایجاد دو فرم، به فرم ایده آل برسید


دو نوع فرم طراحی کنید: در یکی تنها جزییات ضروری را بگنجانید و در دیگری اطلاعات غیرضروری‌تر که پاسخ به آن به دقت بیشتری نیاز دارد. یک بار به بخش‌های مورد نیاز هر دو فرم پاسخ دهید، خط به خط فرم اجرایی را پیش برید و از خود بپرسید که این اطلاعات چقدر ضروری و حیاتی هستند. از طریق نسخه‌های آزمایشی می‌توانید به یک فرم ایده آل برسید که تنها بخش‌های ضروری را در برمی‌گیرد و نگرش بهتری نسبت به مشتریان ایجاد می‌کند.


تایپ کمتر، فرم آسان‌تر


واضح است که ساخت فرمی که پر کردن آن دشوار است باعث می‌شود تا کاربران سایت را ترک کنند، بنابراین باید این فرآیند جمع‌آوری اطلاعات را تا جای ممکن ساده کنید. برای مثال در مورد سؤال‌هایی که کاربران می‌توانند گزینه‌ای را انتخاب کنند، به جای قرار دادن قسمت خالی برای تایپ جواب، چند گزینه را ذکر کنید تا کاربر تنها با یک کلیک آن را انتخاب کند. هرچقدر بازدیدکننده نیاز کمتری به تایپ کردن در فرم داشته باشد، فرم برایش ساده‌تر خواهد بود. همچنین افزایش استفاده از تلفن‌های هوشمند برای کار به اینترنت یک دلیل دیگر برای ساده کردن فرم‌هاست و مدیران سایت باید نهایت سادگی را در طراحی فرم به کار برند تا کاربرانی که با استفاده از تلفن خود سایت را مشاهده می‌کنند، برای پر کردن فرم به مشکل برنخورند.

 

استفاده از رنگ در فرم


استفاده از رنگ می‌تواند به راهنمایی کاربران کمک کند. برای مثال اگر یک فرم طولانی برای پر کردن دارید، گزینه ارسال را فرم را به‌صورت برجسته و با یکرنگ متضاد نسبت به سایر بخش‌ها طراحی کنید. نکته قابل‌توجه دیگر، اندازه فرم است که باید به انداز کافی بزرگ باشد تا پر کردن آن به‌آسانی صورت گیرد.


برای دکمه «ارسال» وسواس داشته باشید


مرحله پایان کار، دکمه ارسال است. پس از اینک زمان زیادی برای طراحی یک فرم مناسب صرف شد، مهم‌ترین بخش، کلیک بر روی دکمه ارسال است. می‌توانید به‌جای کلمه ارسال، از عباراتی مربوط با اطلاعات مندرج با محتوای سایت و فرم استفاده کنید، بدین ترتیب با نگاه کلی به صفحه سایت می‌توان متوجه شد که فرم مربوط به چه اطلاعاتی است.
 

***لازم به ذکر است، کاربران epage پس از ساخت سایت و با انتخاب بسته های ۳ و ۴ میتوانند، از تمامی امکانات فرم ساز الکترونیک متناسب با نیاز خود بهره برند. برای دریافت اطلاعات بیشتر کافی است در epage وب سایت بسازید. کارشناسان ما همواره و بصورت آنلاین آماده پاسخگویی هستند.

کلید واژه ها: طراحی سایت فرم آنلاین ساخت فرم


( ۲۸ )

نظر شما :

محمدرضاکریمی ۰۶ بهمن ۱۳۹۷ | ۰۰:۴۶
سلام.واقعاعالیه مرسی